w czepku urodzona ?

Doświadczam niesamowitego wsparcia od ludzi, których na oczy nie widziałam i pewnie nigdy nie zobaczę. Wiedza, zwykłe rady i odrobina dobrych słów dodają skrzydeł i rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Kolejny raz Włodek Ferdek i Bogusia z http://noweleki.hepatitisc.pl – podzielili się ze mną swoją wiedzą. Dzięki ich pomocy okazało się, że leki są dwie ulice od mojego domu i … czekają na mnie!

Nie jest to komplet i muszę domówić część z Indii – ale wiem, że to najlepsza wiadomość jaką ostatnio otrzymałam.

Właśnie – zamówienie z Indii to cała procedura. Porozumienia zawarte w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) – a co za tym idzie, prawo unijne – zabraniają hurtowego importu leków generycznych bez zgody właściciela patentu na lek innowacyjny. Zatem interesujące nas leki generyczne nie pojawią się w europejskich aptekach przed upływem kilkunastu lat. Ale wwóz indywidualny na potrzeby własne jest legalny.
Prawo farmaceutyczne, art. 68 ust. 5, pozwala wwieźć do Polski do 5 najmniejszych opakowań leku na własne potrzeby lecznicze. Zamawiającym, płatnikiem i odbiorcą powinien być chory, który może udowodnić za pomocą stosownej dokumentacji medycznej, że lek potrzebuje dla siebie, a nie do sprzedaży.
Taki wwóz leków podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23% wartości.

Uwaga, uwaga!
W maju 2016 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny przyznał sobie kompetencje ustawodawcy i zawęził rozumienie art. 68 ust. 5 ustawy Prawo farmaceutyczne. W tym jednym artykule ustawy przez „przywóz” rozumie się odtąd jedynie przywóz w bagażu podróżnym. Jeśli więc chcemy przywieźć leki przy pomocy poczty lub kuriera, trzeba złożyć wniosek do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (Departament Rejestru i Importu Równoległego Produktów Leczniczych) o wydanie zgody na przywóz z zagranicy leków na własne potrzeby lecznicze. Uzyskanie takiej zgody drogą e-mailową trwa zwykle 2–3 dni

Za kilka dni odbieram więc swoje leki 🙂

Polecamy Ci także:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *